14.10.2019 rozegraliśmy w naszym sklepie kolejną bitwę w ramach systemu Flames of War. Format gry to okres późny wojny (Late War) na 100 pkt.

Na przeciw siebie stanęli:
-niemiecka kompania grenadierów wspierana przez 4 Tygrysy i 4 działa 88mm FlaK36
-amerykańska kompania piechoty zmechanizowanej wspierana przez kompanię czołgów

Ponieważ Amerykanie wybrali ATAK, a Niemcy OBRONĘ, padło na scenariusz No Retreat.

Niemcy ustawili pola minowe po swojej lewej flance, prawej natomiast miała bronić bateria dział 88 mm. Do zasadzki poszły 3 działa przeciwpancerne PaK40, a do rezerw - Tygrysy.

Amerykanie zaczęli agresywnie i odważnie - w I turze podjechali czołgami i jednym plutonem piechoty do pól minowych, postawili też ta zasłonę dymną, by uniknąć ognia grenadierów. Bateria dział samobieżnych Priest ostrzelała działa FlaK36, niszcząc 1.

Niemcy w swojej I turze wyprowadzili zasadzkę koło pól minowych, by bronić znajdującego się tam znacznika celu misji. Z rezerw wyszły Tygrysy, jednak nie trafiły buszujących w wiosce Shermanów (76mm).

W II turze Amerykanie dalej atakują. Stuarty (M5) i Shermany z HQ (75mm) z dużym sukcesem przechodzą przez pola minowe (zniszczone jedynie 1 Sherman i chyba 1 Stuart). Shermany 76 mm niszczą ogniem jednego Tygrysa! Pluton piechoty i PaKi40 zostają przygwożdzone ogniem. Jednak już szturm Stuartów się nie udaje - otrzymują dwa trafienia (jedno z dział, drugie z panzerschreka), przez co szarża załamuje się, a wraki 2 czołgów M5 pozostają na polu.

W II turze niemieckie Tygrysy biorą krwawy odwet na Shermanach 76 mm, niszcząc 2 i skutecznie strasząc załogę pozostałego, który uciekł w swojej turze. Moździerze i grenadierzy dziesiątkują amerykański pluton piechoty.

Potem wszystko potoczyło się już szybko. Działa FlaK36 niszczą 3 transportery z piechotą w środku, które nieopatrznie podjechały w okolice winnicy, chcąc bronić baterię dział Priest przed zakusami niemieckiego zwiadu (SdKfz 221/222). Drugiemu plutonowi piechoty zostają tylko 3 podstawki. Formacja czołgów - po nieudanym szturmie HQ na grenadierów i stracie ostatniego Shermana - jest złamana. Niemcy obronili się. 8:1.

Dziękuję Grzegorzowi za grę w świetnej atmosferze :)

Trochę zdjęć z końca bitwy.

Tygrysy biorą krwawy odwet na Shermanach 76 mm

Działa FlaK36 strzegą prawej flanki.

Działa samobieżne Priest oraz moździerze w transportach półgąsienicowych intensywnie ostrzeliwały Niemców.

Trup amerykańskich czołgów słał się gęsto.

Newsletter

Zostaw nam swój adres e-mail, a my będziemy informować Cię, o każdym nowym wpisie

Twój adres e-mail: